Jak rozwijać umiejętności potrzebne w szkole poprzez zabawę?

 

Najlepsze gry edukacyjne:

- Było sobie życie - edukacyjna gra planszowa/biologia/budowa organizmu

- Angielski od kuchni – nauka angielskiego dla dzieci w różnym wieku

- Matematyczne safari – nauka matematyki

- Scrabble dla dzieci – nauka pisowni, ortografii

- Ravensburger Make N Brake Zbuduj I Zburz - motoryka mała, widzenie przestrzenne, spostrzegawczość

- Ravensburger Differixkoncentracja uwagi, spostrzegawczość

- Wygibajtus Polski Twister – motoryka duża

- Kamuflaż - logiczne myślenie

 

Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola?

Prezentacja z wykładu dla rodziców z Przeszkola Miejskiego nr 4 i Przedszkola Miejskiego nr 2 w Polkowicach. pobierz Czy 6-latek jest gotowy do pójścia do szkoły? Jak go przygotować do pójścia do szkoły? 

Prezentacja z wykładu dla rodziców z Przedszkola Miejskiego nr 4 w Polkowicach. pobierz


Motto życiowe 

"Boże, daj mi odwagę, bym zmieniał rzeczy, które zmienić mogę, spokój bym godził sie z rzeczami, których nie mogę zmienić, oraz mądrość, bym potrafił je rozróżnić"


Jak dać dzieciom dobry start emocjonalny?


Znajdź czas, żeby słuchać dzieci - nawet jeśli nikt Ciebie nie 
słuchał, kiedy byłeś mały. Będą one wtedy czuły się dowartościowane, będą myśleć pozytywnie, szukać dobrych rozwiązań swoich problemów.

Szanuj dzieci, a wtedy będą one rosły, szanując Ciebie i innych – nawet jeśli Tobie ludzie okazywali niewiele szacunku, kiedy byłeś dzieckiem, a i dziś nie każdy Cię szanuję.

Doceniaj dzieci – za to, że są, za to jak wyglądają, za to że mają swoje własne pomysły, zainteresowania, myślą po swojemu – nawet jeśli nie pamiętasz kiedy ostatnio ktoś docenił Ciebie.

Przytulaj dzieci – oczywiście za ich przyzwoleniem dawaj i odwzajemniaj uściski. Dzieci lubią również odwzajemnianie. Wszyscy potrzebują uścisków przynajmniej 4 razy dziennie.

Pozwól im się bać i denerwować – łzy i wściekłość są zdrowe, pozwalają pozbyć się smutku i frustracji. O tym dzieci wiedzą w sposób naturalny. Wszyscy się czasami boimy i frustrujemy, od czasu do czasu potrzebujemy się wypłakać – nawet jeśli uczono Cię, że duża dziewczynka i duży chłopiec nie płaczą i uczono Cię innych fałszywych informacji na ten temat.

Baw się z dziećmi. W czasie zabawy uczą się, dojrzewają i kochają. Pozwól im wybrać zabawę i przeprowadzić ją – nawet jeśli wydaje Ci się, że masz ważniejsze sprawy do zrobienia.

Pozwól im jak najwcześniej podejmować własne decyzje, bo tylko w ten sposób będą rosły ucząc się siebie, współpracy, decydowania – nawet jeśli decyzje są kłopotliwe i niewygodne dla Ciebie

 Wyznaczaj granice i pamiętaj, że nagroda jest skuteczniejsza niż kara – nawet gdy trudno ci w to uwierzyć. Nie zasługiwałeś na kary, które sam otrzymywałeś.

Pozwól im badać, poznawać – nawet gdy Cię to przestrasza i niepokoi.

 Oczekuj od dziecka tylko najlepszego -  a one zrobią wszystko, aby pokazać, że masz rację. Dzieci są ciekawe i mają dużą dozę rozsądku.

Ciesz się dziećmi i nie martw się zbyt dużo. Dzieci są silne, sprytne, kochające i bycie z nimi jest przywilejem.
 
Myśl dobrze o sobie i dbaj o siebie. Potrzebujesz śmiać się i płakać i czasami wpaść we wściekłość. Na Ciebie gdzieś też czeka wsparcie.